Elektrības vadi

0-6 gadi

"Bērnībā svinējām māsas trešo dzimšanas dienu. Tētis sveica jubilāri un spēlējoties meta māsu gaisā. Tolaik mājās nebija vēl pielikta lustra, jo bija remonts. Māsa pieskārās pie spuldzes neizolēta vada un dabūja ar elektrību – apdegums bija 2 cm lielumā!" 

Kur slēpjas briesmas?  

Vadi ir elektrības "lielceļi" – pa tiem elektriskā strāva no "Sadales tīkla" caur skaitītāju un tālāk pa mājas iekšējo tīklu nokļūst pie ikdienā lietotajām elektroierīcēm, rozetēm un gaismekļiem. Vads sastāv no metāla kailvadiem – elektrības pasaulē metālus sauc par vadītājiem, jo tie ļoti labi vada elektriskostrāvu, palīdzot elektronu plūsmai pārvietoties. Lai vads būtu drošs, vada dzīslas tiek apklātas ar izolāciju no tāda materiāla, kas elektriskostrāvu nevada. Tieši tāpēc, pieskaroties datora lādētājam un citiem sadzīves ierīču vadiem, mēs nesaņemam elektriskās strāvas triecienu – vada izolācija mūs pasargā. Tomēr vadi ar laiku nolietojas un izolācija ieplaisā. Ar bojātu izolāciju pie strāvas pieslēgts vads kļūst bīstams! Tam pieskaroties, var saņemt ne vien elektrotraumu, bet tas var arī aizdegties un izraisīt ugunsgrēku!  

Ko nedrīkst darīt?

  • Biežākais vadu bojājumu cēlonis ir to nepareiza atvienošana no kontaktligzdas. Lai gan šķiet ērti vadu izraut ar vienu roku, tas ir jādara pareizi – ar vienu roku jāpietur rozete un ar otru jāizrauj kontaktdakša. Tādā veidā netiks sabojāta ne rozete, ne pati ierīce. Dažkārt bojājumi nav redzami uzreiz – tie ir nemanāmi un veidojas pakāpeniski. Ar laiku rozetes kļūst vaļīgas un izvirzās ārpus sienas, padarot brīvi pieejamus neizolētus vadus. Tāpat šādā veidā tiek bojāta vadu savienojuma vieta ar pašu elektroierīci un kontaktdakšu. 
  • Daudzos mājokļos pagarinātājs jeb rozešu bloks ir īsts glābējs – kā gan citādi vienlaikus uzlādēt telefonu, datoru un planšeti? Taču no elektrodrošības skatupunkta pagarinātāji bērniem ir drauds - tiem var piekļūt vieglāk nekā kontaktligzdām sienās. Pagarinātājiem esot uz grīdas, bērni var mēģināt tā kontaktdakšu caurumos ievietot dažādus priekšmetus, piemēram, pildspalvas, matadatas, pincetes u.tml. Turklāt atšķirībā rozetēm sienās pagarinātāji ir ūdens nedrošāki – tajos var nokļūt blakus izlijis šķidrums, radot dzīvībai bīstamas situācijas. Lai pasargātu bērnus no bīstamiem vadiem aicinām izmantot pagarinātājus ar iestrādātiem drošības mehānismiem, kā arī neizmantot bojātus vai pašu labotus vadus – izolācijas lenta nepasargās no elektrotraumas.  

Īpaši bīstamas bērniem var būt gaismu virtenes, piemēram, elektriskās eglīšu rotāšanai paredzētās gaismiņas. Tās piesaista uzmanību ar krāsu un spīdēšanu, taču vienlaikus ir bīstamas, jo spuldzīšu vadu izolācija nereti ir plāna, turklāt virtenes ir pavisam viegli atvienot, veidojot tiešu saskari ar elektrisko strāvu. Diemžēl nereti virtenes ir zemas kvalitātes vai tiek lietotas gadiem ilgi, rezultātā bojājot savienojumu vietas un atklājot strāvvadošos kailvadus. Šādas gaismas virtenes apdraud ne tikai bērnu, bet arī var izraisīt ugunsgrēku! 

Dalies