Sadzīves elektroierīces

0-6 gadi

"Laukos pie vecmammas jau ilgus gadus izmantojām vecu rozeti, kura knapi turējās sienā. Bijām pieraduši, nekas slikts iepriekš nebija noticis. Vienā reizē stiprāk izrāvu sava mobilā telefona lādētāju, un rozete izgāzās no sienas. Gribēju to iestumt atpakaļ, bet nesanāca. Tajā brīdī sajutu rokā tādu kā triecienu - biju dabūjis ar elektrību…"

Kur slēpjas briesmas?

Elektrība ir sīku lādētu daļiņu (elektronu) plūsma, kas, virzoties cauri dažādām elektrotīklam pieslēgtām elektroierīcēm, enerģiju nemanāmi pārvērš gaismā, kustībā vai siltumā. Kamēr elektrība "dzīvo" elektroierīcēs un nav ne redzama, ne dzirdama, tā nešķiet bīstama. Tomēr mazi bērni nezina, kas ir lietošanas instrukcija un elektrodrošība - ierīces izskatās interesanti, atgādina rotaļlietas un, spēlējoties ar tām, bērni imitē pieaugušo darbības. Ja sadzīves elektroierīces nav bojātas, lielākoties pieaugušos tās neapdraud. Savukārt maziem bērniem pat šķietami drošas elektroierīces var apdraudēt dzīvību. 

Ko nedrīkst darīt? 

  • Pasaules izzināšanas procesā bērni mēdz satvert un raut dažādas lietas – suņa ausi, kaķa asti un arī dažādu elektroierīču vadus. Vecākiem jāatceras viens – iekodīs ne tikai suns vai kaķis, bet arī elektrība! Šādā veidā tiek bojāta vada izolācija, rozete un arī pati elektroierīce. Turklāt elektroierīce, kas stāv uz paaugstinājuma, piemēram, galda, bērnam var uzkrist virsū.  

  • Katrai elektroierīcei mājās ir savs darbiņš – tosteris grauzdē maizīti, tējkanna sasilda ūdeni, fēns žāvē matus. Ierīces nav domātas, lai tās liktu ūdenī vai ievietotu priekšmetus, jo īpaši tādus, kas labi vada elektrisko strāvu, piemēram, metāla karotīti. Elektroiekārtu nepareiza un nedroša izmantošana ir ātrākais ceļš uz bērnu elektrotraumām. Svarīgi pievērst uzmanību, lai ierīce nav bojāta, lai vadi ir izolēti un elektroierīce atrodas bērnam nepieejamā, neaizsniedzamā vietā. 

  • Bīstami lietot ierīces, kurām ir acīmredzami defekti – saplaisājusi vada izolācija (redzamas vada dzīslas), bojātas citas strāvu vadošās daļas, piemēram, tējkannas grozāmā pamatne vai ierīces kontaktdakša. Bojātā vieta ātrāk sakarst un var aizdegties, savukārt bērns, tai pieskaroties, var saņemt elektrotraumu. Piemēram, pieskaršanās iedegtai spuldzītei ļaunākajā gadījumā radītu virspusēju rokas apdegumu, bet, ja lampa pievienota strāvai bez spuldzītes vai bērnam to izdevies izskrūvēt, lampas patrona kļūst par izeju uz brīvi pieejamu strāvu – elektrotrauma ir laika jautājums.  


Dalies