Pieskaršanās elektrībai

0-6 gadi

"Vienu reizi esmu dabūjusi "pa nagiem" tā, ka pirkstā var redzēt elektrības "ceļu" jeb apdegumu. Un viss tikai neuzmanības dēļ. Atgādiniet bērniem – ja grib aiztikt planšeti, kas pieslēgta pie elektrības, rokām jābūt sausām!" 

Kur slēpjas briesmas?

Kamēr elektrība "dzīvo" elektroierīcēs un nav ne redzama, ne dzirdama, tā nešķiet bīstama. Tomēr neuzmanīgas vai pārdrošas rīcības rezultātā, piemēram, pieskaroties bojātas ierīces strāvu vadošajām daļām, elektrība var arī stipri "iekost". Saskarē ar elektrisko strāvu cilvēks kļūst par tās vadītāju jeb elektriskās ķēdes posmu – elektrība šķērso ķermeni atkarībā no pieskaršanās punktiem. Bīstamākie strāvas plūšanas virzieni ir tie, kas skar dzīvībai svarīgus orgānus – smadzenes, sirdi un plaušas. Pieskaroties elektrībai, saraujas muskuļi, tāpēc ir grūti atraut rokas no strāvas avota, var tikt zaudēta samaņa, parādīties elpošanas un sirdsdarbības traucējumi. Tikpat paliekošas ir lokālās elektrotraumas – apdegumi, elektriskās zīmes, acu traumas un mehāniski bojājumi. 

Ko nedrīkst darīt? 

  • Ļoti bieži traumas tiek gūtas, ar mitrām rokām pieskaroties elektroierīcēm. Ja rokas ir slapjas, nedrīkst lietot elektroierīces, slēgt gaismas slēdzi vai iespraust rozetē kontaktdakšu. Ūdens ļoti labi vada elektrību, tāpēc pat gaismas izslēgšana pēc roku mazgāšanas var būt bīstama. Piemēram, nesot mazuli pēc dušas un ar slapjām rokām izslēdzot vannas istabā gaismu, par strāvas vadītāju un elektrotraumas saņēmēju kļūtu gan pieaugušais, gan rokās esošais bērns. Tikpat bīstama ir bojāta veļas mazgājamā mašīna – no tās veidojas ūdens noplūdes, un īssavienojums ir laika jautājums. Saskarē ar mitrumu vai veļas mašīnas korpusu iespējams gūt elektrotraumu. Pirms pieskarties ierīcēm, gaismas slēdzim vai pagarinātājam, rokām jābūt sausām! 
  • Lai pasargātu sevi un tuviniekus, mājās iesakām uzstādīt strāvas noplūdes automātslēdžus. Tas ir īpašs elektrības drošības slēdžu veids, kas atslēdz strāvas padevi gadījumā, ja tiek fiksēta strāvas noplūde. Īpaši ieteicams automātslēdžus uzstādīt telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni – virtuvē un vannas istabā.   

Kā rīkoties sadzīves elektrotraumas gadījumā?

A. Svarīgi! Ja bērns nonācis saskarē ar elektrību, vispirms atslēdz elektrības drošības slēdžus (sauktus par korķiemvai automātslēdžiem). Ja pieskarsies cietušajam pirms sprieguma atslēgšanas, kļūsi par elektriskās ķēdes posmu, gūsi elektrotraumu un vairs nespēsi sniegt palīdzību. Tāpēc svarīgi zināt, kur mājoklī atdodas drošības slēdži un kā tos atslēgt. 

B. Nekavējoties zvani Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz 113 vai 112 un gaidi mediķus! 

C. Ja cietušais ir bez samaņas, sniedz pirmo palīdzību! Ja bērnam ir elpošana, noguldi viņu stabilajā sānu pozā, ja elpošanas nav - sāc atdzīvināšanas pasākumus.


Dalies