Elektrības vadi

7-11 gadi

"Rudenī ar vecākiem taisījām virtuvē remontu. Bija plānots aiz plīts, trauku mašīnas un skapīšiem ievilkt gofru (cauruli) jaunam elektrības vadam. Kamēr tētis lika gofru aiz elektriskās plīts, mamma piepalīdzēja – paņēma metāla cauruli, kas bija pie rokas, un gofru pastūma. Viss sanāca – bet, ņemot ārā metāla caurulīti, mamma dabūja elektrības triecienu caur abām rokām… Izrādās, esošo plīts vadu bija sagrauzusi pele, metāla caurule pieskārās kailajiem vadiem un mammai iesita ar strāvu." 

Kur slēpjas briesmas?  

Elektroierīču darbībai nepieciešama elektrība – un, lai to saņemtu no strāvas avota jeb kontaktligzdas, nepieciešams vads. Tas sastāv no metāla dzīslām – elektrības pasaulē metālus sauc par vadītājiem, jo tie ļoti labi vada strāvu, palīdzot elektronu plūsmai pārvietoties. Lai vads būtu drošs, tas tiek pārklāts ar izolāciju no tāda materiāla, kas elektrisko strāvu nevada. Tieši tāpēc, pieskaroties datora lādētājam un citiem sadzīves ierīču vadiem, mēs nesaņemam strāvas triecienu – vada izolācija mūs pasargā. Tomēr vadi ar laiku nolietojas un izolācija ieplaisā - to sagrauž mājdzīvnieks vai kāda nelūgta pele, saspiež durvis un virsū uzliktu mēbeļu smagums vai no ilgas lietošanas vadam vienkārši sabojājas savienojuma vieta pie kontaktdakšas. Ar bojātu izolāciju pie sprieguma pieslēgts vads kļūst bīstams! Tam pieskaroties, var saņemt ne vien elektrotraumu, bet tas var arī aizdegties un izraisīt ugunsgrēku! 

Ko nedrīkst darīt?

  • Visas lietas kalpo ilgāk, ja ar tām rīkojamies pareizi. Īpaši tas attiecas uz sadzīves elektroierīcēm un to atvienošanu no kontaktligzdas. Lai gan šķiet ērti vadu izraut ar vienu roku, tas jādara pareizi – ar vienu roku jāpietur rozete un ar otru jāizrauj kontaktdakša. Tādā veidā nesabojāsi rozeti un pašu ierīci. Ja mēģināsi ierīci atvienot, vienkārši paņemot vadu un raujot to, rozete ar laiku izkritīs no sienas un tiks sabojāta pati elektroierīce.  
  • Kurš gan nav redzējis ar krāsainu izolācijas lentu aplīmētu elektroierīces vadu – nereti tētis, opis vai brālis to uzskata par labāko risinājumu, kā salabot ieplaisājušu vadu. Ja ierīces vads ir bojāts, neizmanto ierīci – tas ir bīstami! It īpaši, ja ierīce "sit pa pirkstiem". Atceres, ka bez izolācijas vads nav drošs, jo vari pieskarties strāvu vadošajiem kailvadiem un saņemt elektrotraumu. Izolācijas lenta savukārt var būt riskants pagaidu risinājums – ierīce turpinās darboties, bet, ja elektrotīklā būs kāds bojājums, aptītā vieta būs pirmā, kas sakarsīs un aizdegsies.  
  • Lai pagalms nekļūtu par aizaugušiem džungļiem un tajā varētu spēlēties, regulāri jāpļauj zāle jeb mauriņš. Nereti pieaugušie šo darbiņu uztic bērniem. Ļoti bieži zāles pļaušanai tiek izmantoti elektriskie zāles pļāvēji, ar kuriem jābūt ļoti uzmanīgiem. Vienmēr vēro, kur atrodas zāles pļāvēja vads – tam nedrīkst uzbraukt virsū un pārraut, citādi saņemsi elektriskās strāvas triecienu! Pārrauts vads ir bīstams arī mājas mīluļiem, tāpēc pieskati, lai vadam netuvojas arī suns vai kaķis. Tāpat rīkojies prātīgi elektriskā gana tuvumā. Ja redzi govis, aitas vai kazas, kuras norobežo metāla stiepļu sētiņa, neaiztiec to un nespēlējies tās tuvumā – arī tā vari dabūt elektrības spērienu.  

Dalies