Sadzīves elektroierīces

7-11 gadi

"Izdomājām izjokot draugu. Durvju zvanam noņēmām pogu, atskrūvējām vadu. Viens ķērās pie vada un gaidīja, kad ar viņu sasveicināsies tikko atnākušais draugs. Mērķis bija pēc iespējas ilgāk noturēt roku saspiestu. Rezultāts – abiem plaukstas apdegumi, bet varēja beigties vēl sliktāk…" 

Kur slēpjas briesmas?  

Elektrība ir sīku lādētu daļiņu (elektronu) plūsma, kas, virzoties cauri dažādām elektrotīklam pieslēgtām elektroierīcēm, enerģiju nemanāmi pārvērš gaismā, kustībā vai siltumā. Kamēr elektrība "dzīvo" elektroierīcēs un nav ne redzama, ne dzirdama, tā nešķiet bīstama.  

Tomēr vēlme pārbaudīt, kas lācītim vēderā, eksperimenti un nepārdomāta rīcība var radīt situācijas, kad elektrība no miermīlīgā ikdienas palīga pārvēršas par negantāko ienaidnieku – tā "sit" pa pirkstiem, rada elektrotraumas un var pat atņemt dzīvību! Ar elektrību vienlīdz jāuzmanās ne tikai iekštelpās, bet arī brīvā dabā – bīstams ir gan 230/ 400 V (voltu) spriegums, kas plūst mājokļa iekšējā elektrotīklā, gan augstspriegums (1000V un vairāk). Neievērojot drošības noteikumus, elektrības dēļ var izcelties arī ugunsgrēki. 

Ko nedrīkst darīt?

  • Elektroierīces nekādā gadījumā nedrīkst kļūt par bērna eksperimentu objektiem. Vērt vaļā elektroierīču korpusus un savienot, atvienot vai pārlikt vadiņus vietām ir bīstami – to drīkst darīt tikai pieaugušais ar attiecīgajām zināšanām un kvalifikāciju.  
  • Bīstami lietot elektroierīces, kurām ir acīmredzami defekti – ieplīsusi vada izolācija (redzamas vadu dzīslas), bojātas citas strāvvadošās daļas, piemēram, tējkannas grozāmā pamatne vai ierīces kontaktdakša. Bojātā vieta ātrāk sakarst un var aizdegties, savukārt cilvēks, tai pieskaroties, var saņemt elektrotraumu.  
  • Nav ieteicams atstāt kontaktligzdā telefonu un viedierīču lādētājus. Lai gan ražotāju uzdevums ir garantēt, ka lādētājs ir drošs, ar laiku tie manāmi nolietojas – ieplaisā, tiek salocīti, vietām izskatās pārlūzuši. Ja šāds bojāts lādētājs ir atstāts kontaktligzdā, īssavienojuma gadījumā tas aizdegsies – turklāt vadu var pārkost arī mājdzīvnieki vai tas var negribot kļūt par mazā brāļa vai māsas rotaļlietu!

Dalies