Elektroapgādes objekti

7-11 gadi

"Manā bērnībā transformatora skapji vēl nebija noslēgti, piesaistīja, ka tā tāda vieta, kur var paslēpties. Neapzinājos, ka tur mani sagaida briesmas – ielīdu, bija 10 000 voltu liels spriegums, izgāja man caur ķermeni. Tuvējās mājās pazuda elektrība. Kad pamodos reanimācija, bija sajūta, ka rokās kaut kas mīksts, lipīgs. Jautāju tētim – kas man ir rokās? Un viņš teica, ka man vairs neesot roku…" 

Kur slēpjas briesmas?

Lai elektrība nonāktu līdz mūsu mājām, tai jāmēro garš ceļš. No lielajām elektroenerģijas ražotnēm (HES, TEC) elektrība tiek pārvadīta pa augstsprieguma līnijām, līdz nonāk "Sadales tīkla" infrastruktūrā – kabeļos, kas ierakti zemē, un gaisvadu līnijās, kas tālāk nogādā elektrību patērētājam. Savā ceļā elektrība "piestāj" vairākās pieturvietās – transformatoru punktos, kuri pazemina vai paaugstina spriegumu, palīdzot elektrību pārvadīt lielos attālumos. Lai mūsu elektroierīces darbotos, sadzīvē lietojam 230/ 400V (voltu) spriegumu, jeb tā saukto zemspriegumu, savukārt ārā redzamajos elektrības balstos un transformatoru punktos atrodas krietni lielāks spriegums– sasniedzot pat 1000, 20000, 110 000 un pat 330 000 voltus! Dabā augstspriegumu biežāk mēra kilovoltos jeb kV – 1000 volti ir 1 kV. To sauc par augstspriegumu, un cilvēkam tas ir ļoti bīstams – saņemot augstsprieguma elektrotraumu, cilvēks parasti iet bojā vai, ja izdzīvo, kļūst par invalīdu uz visu mūžu.  

Ko nedrīkst darīt?

  • Elektrolīnijas infrastruktūra nav domāta izklaidei – tā ir paredzēta, lai pārveidotu, sadalītu un nogādātu elektrību patērētājam. Pieskaroties elektrības gaisvadiem, cilvēks kļūst par strāvas vadītāju un var saņemt nāvējošu elektriskās strāvas triecienu. Elektrolīniju tuvumā nedrīkst lidināt gaisa pūķus, dronus, kā arī makšķerēt, jo var nejauši aizķert elektrības vadus. Apzināti mest priekšmetus uz elektrības vadiem ir aizliegts.  
  • Kāpēc putni, sēžot uz elektolīnijām, nesaņem elektriskās strāvas sitienu? Abas to kājas atrodas uz viena vada – nekam citam putns nepieskaras. Bet, ja viena kāja atrastos uz vada, savukārt otra – uz zemes, putns ietu bojā, jo ar savu ķermeni kļūtu par strāvas vadītāju. Tas pats notiek ar cilvēku, kurš vienlaikus pieskaras vadam un zemei. Tieši tādēļ nedrīkst tuvoties zemē nokritušiem elektrolīnijas vadiem un tos aiztikt. Bīstamā zona ap vadu arī var būt spriegumaktīva, tāpēc no zemē guļoša vada jāturas vismaz 8 metru attālumā. Ja dabā ieraugi pārrautu gaisvadu elektrolīnijas vadu, nekādā gadījumā netuvojies tam un neļauj to darīt citiem – ziņo par to pieaugušajiem vai uzreiz zvani glābšanas dienestam 112!  
  • Transformatoru apakšstacijas un elektrības sadalnes (bieži sauktas par "elektrības skapjiem", "elektrības būdām" utt.) dabā redzam daudz. Apakšstacijās tiek pārveidots spriegums, lai tālāk to nodotu elektrības sadalnēm – tās savukārt elektrību sadala un piegādā īpašumiem. Ir divi transformatoru apakšstaciju veidi – slēgtās un brīvgaisa. Lielākoties redzēsi slēgtās "mājiņas" – tām var piekļūt tikai "Sadales tīkla" darbinieki. Nemēģini lauzt durvis un iekļūt apakšstacijā – nejauši pieskaroties strāvvadošajām daļām var rasties elektriskais loks, kas rada elektrotraumu! Neizmanto apakšstacijas un sadalnes kā spēļu vietas, nebojā un nelauz tās, citādi paliksi ne vien bez elektrības, bet iesi bojā!

Dalies