Elektrība un ūdens
7-11 gadi

"Stāvēja spainis ar ūdeni, iekšā bija sildītājs - ieslēgts rozetē. Nolēmu ar roku pārbaudīt, vai ūdens ir uzsildījies. Pārbaudīju - dabūju pa roku strāvas triecienu. Bet galvenais, ka nesapratu, kas tā bija par sajūtu un kas tas bija, tāpēc iebāzu roku vēlreiz ūdenī. Tikai tad man "pielēca"..."
Kur slēpjas briesmas?
Vai zināji, ka cilvēka organisms sastāv no teju 60 % ūdens? Tas daļēji izskaidro, kādēļ gūt elektrotraumu ir veselībai un dzīvībai bīstami – pateicoties lielajam ūdens daudzumam mūsu ķermenī, esam izcili elektriskās strāvas vadītāji. Elektrības pasaulē ūdeni uzskata par nelūgtu ciemiņu, jo tas ļoti labi vada strāvu jeb palīdz tai pārvietoties. Ūdens vadītspēju ietekmē arī dažādi ķīmiskie elementi un savienojumi. Piemēram, jūras ūdens elektrību vadīs labāk nekā ezera ūdens – jo jūras ūdenī ir sāls, kas pastiprina vadītspēju. Savukārt sadzīvē bīstamāks par vārītu jeb destilētu ūdeni (bez ķīmiskiem savienojumiem) būs ūdens, kam pievienots, piemēram, trauku mazgājamais līdzeklis vai šampūns – arī tajos ir ķīmiskas vielas, kas nokļūstot ūdenī, padara to par labu elektrības vadītāju. Tāpēc vienmēr jābūt uzmanīgam un jāpārliecinās, lai ūdens un elektrība nesatiktos.
Ko nedrīkst darīt?
- Rūpīgi pārdomā dažādu elektroierīču novietojumu mājās. Raugies, lai tās neatrastos blakus dažādiem ūdens avotiem – izlietnēm, vannām, ziedu vāzēm, tējas krūzēm u.tml. Matu fēnu nav droši turēt vannas istabā virs izlietnes, turklāt atstājot to pastāvīgi pievienotu kontaktligzdai – tam ļoti viegli var piekļūt mitrums ne tikai sabojājot ierīci, bet radot risku gūt elektrotraumu. Nekādā gadījumā neņem līdzi vannā vai baseinā viedierīces, kas pievienotas lādētājam – ja tās iekritīs ūdenī, kurā esi, iznākums būs nāvējošs. Nelieto spriegumam pieslēgtas ierīces, stāvot uz slapjas grīdas – arī tas paaugstina tavu elektrības vadītspēju.
- Pirms darbināt elektroierīci vai pieskarties gaismas slēdzim, rokām jābūt tās pilnīgi sausām. Īpaši tas jāņem vērā divās elektronedrošākajās telpās – virtuvē un vannas istabā. Tajās ir paaugstināts mitruma līmenis un lielāka iespēja nejauši izraisīt nelaimi, ūdenim nejauši satiekoties ar elektrību.
- Vai esi pamanījis, ka mamma un tētis visticamāk zāli pļauj tikai saulainā un sausā laikā? Arī tas ir saistīts ar ūdens un elektrības nelabvēlīgo kombināciju. Mitrā zālē pļaut mauriņu ar elektrisko zāles pļāvēju ir bīstami – jo īpaši, ja vada izolācijā ir kaut mazākais bojājums, atklātām vada dzīslām var piekļūt ūdens, sabojājot elektroierīci un radot elektrotraumu tās lietotājam. Tas pats attiecas uz jebkādu citu elektroierīču lietošanu mitrā laikā un ūdenstilpņu tuvumā, tāpēc vienmēr noskaidro, vai ierīci ir droši lietot ārā – vai tā ir mitrumizturīga. Ja neesi drošs, vaicā padomu pieaugušajiem!